Przejdź do treści Przejdź do menu

„Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz"

W marcu 2020 r. klasy 4KL oraz 4TT brały udział w bezpłatnym projekcie edukacyjnym „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz" organizowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau przy udziale finansowym, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Na projekt składały się jednodniowe wizyty studyjne grup szkolnych w Miejscu Pamięci Auschwitz – Birkenau. Był on realizowany w ramach wydarzeń związanych z 80.rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, mi.in. z Tarnowa, Sosnowca, Krakowa, Nowego Wiśnicza oraz Warszawy. Od tej pory Obywatele II RP byli wysyłani do obozu ze wszystkich regionów okupowanego przez Niemców kraju aż do jesieni 1944r. Oni to właśnie, do połowy 1942 r. stanowili większość więźniów. Była to bardzo różnorodna grupa osób, wśród których możemy znaleźć zarówno przedstawicieli warstw przywódczych, inteligencji, duchowieństwa katolickiego, działaczy konspiracji, wojskowych jak i ludność cywilną z tzw. łapanek, akcji przesiedleńczych lub odwetowych czy osoby uznane za nieuleczalnie chore.

Głównym celem projektu było przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny św. Ponadto wizyta skłoniła młodzież do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.

Niestety z powodu pandemii pozostałe dwie klasy 4 nie mogły wziąć udziału w w/w projekcie.

Aneta Wójcik-Nowak