AKCJA ŻONKILE 2022
W dniu 19 kwietnia obchodzimy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła również włączyła się w tę społeczno-edukacyjną Akcję Żonkile 2022 r. poświęconą pamięci powstania w getcie warszawskim. W jej ramach zostały przeprowadzone lekcje poświęcone w/w tematyce z uwzględnieniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Dział Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, m.in. „Muranów – dzielnica północna”, „Miłość w getcie”. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier. Ponadto, w ramach tejże akcji, jedna z uczennic klasy 3TŻ1p wykonała papierowe żonkile, jako symbol pamięci, szacunku i nadziei. Zapytacie Państwo dlaczego żonkil jest symbolem tejże akcji. Zatem kilka słów na ten temat.
Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Edelman składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak powstała tradycja nieoficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania żydowskiego, które były alternatywą dla oficjalnych obchodów organizowanych przez rząd komunistyczny. Marek Edelman był wtedy znanym działaczem opozycji. Po latach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję „Żonkile”, żeby przypomnieć nam wszystkim o tych strasznych wydarzeniach.
19 kwietnia tworzymy przypinkę w kształcie żółtego żonkila, która po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida. Nawiązuje ona do gwiazdy, którą Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy miał to być znak hańby. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci, solidarności i dumy.
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Aneta Wójcik-Nowak