Przejdź do treści Przejdź do menu

Świąteczny Pakiet Językowców

ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE W ANGLII:

Każdy z nas słyszał kiedyś słowo Christmas. Co ona oznacza?

Święta Bożego Narodzenia!!!

 W Anglii rozpoczynają się one 25 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii, ale za to celebrują Dzień Pudełek, czyli tak zwany Boxing Day, który przypada na 26 grudnia.

Prezenty wkłada się do wcześnie przygotowanych dużych skarpet. Każdy z podarków odpakowywany jest indywidualnie. Po rozpakowaniu kilku prezentów domownicy robią sobie przerwę na herbatę.

 

Wśród potraw nie może zabraknąć indyka nadziewanego różnymi warzywami. Pieczenie indyka zajmuje gospodarzom około 4 godzin. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. A na deser przygotowywany jest słynny pudding, który podawany jest w towarzystwie budyniu, brandy i owocowych babeczek.

W Anglii rodziny nie dzielą się między sobą opłatkiem. Zamiast tego, domownicy rozrywają między sobą ChristmasCrakers, czyli  papierowe 'cukierki'. Zazwyczaj rozrywane są one przez dwie osoby, a rozdarcie charakteryzuje się głośnym wybuchem.Crakersy wypełnione są małymi niespodziankami tj. kości do gry, koraliki, papierowe korony.

 

 

NOËL EN FRANCE ŚWIĄTECZNE CIEKAWOSTKI:

 

Jak wygląda Wigilia we Francji? Jakie są francuskie tradycje bożonarodzeniowe?

Jak Francuzi obchodzą Boże Narodzenie?

Czy wiesz, że …..

 • Francuzi nie obchodzą Mikołajek – dla nich jest to najzwyklejszy dzień w roku.
 • We Francji ważną tradycją świąteczną są jarmarki bożonarodzeniowe, tak zwane marché de Noël. Są one otwierane zazwyczaj już pierwszego dnia adwentu, a czasem wcześniej  i wizyta na jednym z nich to zdecydowanie ważny punkt na świątecznej liście Francuzów.
 • Francuzi z ubieraniem choinki nie czekają do samej Wigilii , przystrajają ją już na początku grudnia, ale znika ona tuż po Bożym Narodzeniu.
 • Świąteczne dekoracje utrzymane są często w bajkowym, a nie religijnym klimacie. Ma to związek z laickością Francji i unikaniem ostentacyjnego pokazywania symboli religijnych. W szopce aniołki czy pasterze są często zastępowani lalką Barbie lub postaciami z kreskówek.
 • Kolacja wigilijna nie jest tak uroczyście obchodzona jak w Polsce. Nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem ani śpiewania kolęd.
 • Święta mijają  we Francji  szybciej niż w Polsce,. Świętuje się tam jedynie przez dwa dni – Wigilię i Boże Narodzenie, nie ma czegoś takiego jak drugi dzień świąt. Uroczystym dniem, kiedy spotyka się cała rodzina jest zazwyczaj Boże Narodzenie.Pasterka, w polskim rozumieniu, odbywa się  we Francji tylko w największych katedrach, w kościołach odprawiana jest zwykła msza wieczorna.
 • Potrawy bożonarodzeniowe we Francji nie są postne. Bardzo popularne na świątecznym stole są głównie owoce morza: ostrygi, langusty i małże św. Jakuba. Tradycyjnie podaje się również indyka nadziewanego jadalnymi kasztanami, wędzonego łososia czy ślimaki, a także pasztet z gęsich wątróbek, czyli foiegras. Najważniejszym deserem jest tak zwane bûche de Noël, czyli  ciasto w kształcie polana drzewa.
 • W Prowansji po zjedzeniu głównych dań w czasie Wigilii podaje się trzynaście deserów.
 • Francuskie zwyczaje bożonarodzeniowe to elegancko przyozdobiony stół z obowiązkowymi, trzema świecznikami, które symbolizują Trójcę Świętą. Oprócz tego często związuje się też końce obrusu, żeby powstrzymać diabła od wejścia pod stół.
 • Jeśli chodzi o prezenty, to przede wszystkim, aby dowiedzieć się, co przyniósł Święty Mikołaj, trzeba czekać aż do ranka 25 grudnia. Dzieci zostawiają dla Świętego Mikołaja mały poczęstunek w postaci mandarynek i bakalii, a pod choinką ustawia się buty, które Mikołaj napełnia podarunkami.
 • Dzieci zostawiają dla Świętego Mikołaja mały poczęstunek w postaci mandarynek i bakalii, a pod choinką ustawia się buty, które Mikołaj napełnia podarunkami.

 

 

ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W NIEMCZECH  I AUSTRII:

Niemcy przygotowania do świąt zaczynają cztery tygodnie wcześniej – w pierwszą niedziele Adwentu. W większości domów wiesza się tzw. adwentowe wianki z jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami (Adventkranz).

Zieleń jodły symbolizuje nadzieję, fiolet wstążek – refleksję nad przeszłością, a świeczki – światło. W każda kolejną niedzielę zapala się jedną ze świec.

Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa  „Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen” lub „Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka o różnych kształtach, np. Marzipanbrot (czekoladowy baton w kształcie małego chlebka z nadzieniem  marcepanowym). AUSTRIA – BOŻE NARODZENIE

Podczas Świąt Bożego Narodzenia, w zależności od regionu, kultywowane są różne tradycje. Wiedeńczycy na przykład, na kolację wigilijną serwują karpia (Karpfen), natomiast w Karyntii króluje pieczona kaczka (gebratene Ente)

Do świątecznych przysmaków należą także pierniki, wino z przyprawami korzennymi (Glühwein), pieczone migdały i kasztany (gerüsteteMandelnundKastanien).

 Znany jest obyczaj przygotowywania szopki (Weihnachstkrippe), czyli figurek małego Jezusa i Świętej Rodziny.

Ciekawostką jest, że jedna z najpiękniejszych kolęd świata

„Cicha noc” / „Stille Nacht” powstała właśnie w Austrii.

Ciekawostką jest, że jedna z najpiękniejszych kolęd świata „Cicha noc” / „Stille Nacht” powstała właśnie w Austrii.

Wigilijne światełka w oknach i adwentowe kalendarze:

Kolejnym zwyczajem w Niemczech jest umieszczanie w oknach światełek. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami (Advendskalender). Każdego dnia Adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich dzieci kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

Już od listopada sporządza się wypieki, ozdoby choinkowe i szopki. Od listopada także, a dokładnie od początku Adwentu w dużych i małych miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmarkt), gdzie można zrobić świąteczne zakupy i cieszyć się nadchodzącymi świętami.

 

 WŁOCHY – BOŻE NARODZENIE

Włochy są krajem katolickim, a święto Bożego Narodzenia jest jednym z największych świąt religijnych w roku w tym kraju. Tradycja nakazuje żeby spędzać je w gronie rodziny.

Świętowanie rozpoczyna się w wieczór wigilijny, podczas gdy cała rodzina zbiera się przy stole na uroczystej kolacji, po kolacji gra się w karty lub tombolę albo od razu przechodzi do wymiany prezentów, w niektórych rejonach bywa tak, że otwieranie otrzymanych prezentów następuje dopiero po pasterce. Po powrocie z kościoła wszyscy składają sobie wzajemnie życzenia, otwiera się przy tym butelkę szampana lub wina.

Zarówno kolacja wigilijna jak i obiad 1 dnia świąt składa się z wykwintnych potraw przygotowywanych specjalnie na tą okazję – w wigilię je się potrawy postne, ryby i warzywa smażone lub duszone, a na drugi dzień jest uroczysty obiad również w gronie rodziny, obiad ten jest pożywny, ale już nie postny. We Włoszech kolacja wigilijna składa się z 13 dań, o jedno więcej niż w Polsce. Są one oparte na bazie rybnej i jak to wiadomo we Włoszech połączone z makaronami pod różnymi postaciami.

 ROSJA– BOŻE NARODZENIE 

Boże Narodzenie w Rosji obchodzone jest 7 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje Rosyjski Kościół Prawosławny. Obchodzone jest tydzień po Nowym Roku i jest niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi, podobnie jak u katolików, Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy, u katolików z 24-25 grudnia, natomiast wg religii prawosławnej z 6-7 stycznia.

Co ciekawe Nowy Rok jest w Rosji obchodzony bardziej uroczyście niż Boże Narodzenie, co wynika z faktu, że w prawosławnej tradycji święto to nigdy nie odgrywało takiej, roli jak w Kościele katolickim. To właśnie w Nowy Rok Rosjanie spędzają w gronie najbliższych, świętując przy syto zastawionym stole oraz pięknie przystrojonej choince. Tak jak w Polsce podczas Bożego Narodzenia, tak w Rosji podczas obchodów Nowego Roku wszyscy składają sobie życzenia oraz dają sobie prezenty. Prezenty przynosi Дед Мороз (Dziadek Mróz) oraz jego pomocnica, zwana też jego wnuczką, Снегурочка (Śnieżynka). W tym pięknym czasie znane jest też śpiewanie kolęd, nie jest ono tak popularne jak na Zachodzie Europy, jednak gdzieniegdzie można je usłyszeć.

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Сочeльник (Soczelnik), czyli wigilijna kolacja. Na stole, tak jak u katolików, powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, dania z grzybami, sałatki warzywne, ciasta i pierniki, czasami także dania z ryb. Jako staropolskie danie postne znane w Rosji jest faramuszka, czyli zupa piwna. Głównym i obowiązkowym daniem wigilijnym jest oczywiście кутья (kutia), przyrządzana od wieków na ziemiach rosyjskich. Na wigilijnym stole nie może także zabraknąć poświęconego chlebka, czyli просфора (prosfory) oraz kompotu z suszu. Głównym daniem świątecznego obiadu, jedzonym w kolejnym dniu po wigilii, jest zwykle gęś z jabłkami.

W czasie świąt Bożego Narodzenia dla dzieci urządzano zabawy. Rodzice przebierali je w różne kostiumy, czepki, kapelusiki, dżokejskie toczki, itp. Mężczyźni zaś odwiedzali znajomych i bliskich, składając sobie nawzajem życzenia.

Popularne w tym okresie są też zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one zazwyczaj na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim.

Okres świąteczny w Rosji trwa do nocy z 13 na 14 stycznia, kiedy to obchodzony jest "stary" - według kalendarza juliańskiego - Nowy Rok. W Rosji żartuje się, że 1 stycznia kończy się... 13 stycznia. Duma Państwowa potraktowała to niemal dosłownie i zafundowała Rosjanom 10 dni wolnych od pracy - od 31 grudnia do 9 stycznia.

MATERIAŁY DO POBRANIA:

JĘZYK ANGIELSKI:

Christmas_Vocabulary__Word_Search

Exercises Santa and the police

Story_reading

JĘZYK NIEMIECKI

 Weihnachtstraditionen Quiz

 

JĘZYK FRANCUSKI:

Rozwiąż zagadki świąteczne


JĘZYK WŁOSKI:

RUDOLPH - esercizi
RUDOLPH