UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTÓW UNIJNYCH REALIZOWANYCH W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH I HANDLOWYCH
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTÓW UNIJNYCH REALIZOWANYCH W ZESPOLE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH I HANDLOWYCH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS PLUS
ORAZ PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ
Ponadnarodowa Mobilność Uczniów Czekoladlove z miłości do czekolady
uczymy się we Francji
Erasmus Plus Gotowanie kluczem do sukcesu - szkolimy się w Hiszpanii
Erasmus Plus Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej Mobilny i kreatywny nauczyciel
to gwarancja rozwoju i poszerzenia horyzontów uczniów
25 listopada b.r. w pracowni obsługi konsumenta przy ulicy Filarowej odbyło się uroczyste podsumowanie 3 projektów unijnych: 6-miesięcznego projektu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów pt. Czekoladlove z miłości do czekolady uczymy się we Francji, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i projektów programu Erasmus+ Gotowanie kluczem do sukcesu - szkolimy się w Hiszpanii oraz Mobilny i kreatywny nauczyciel to gwarancja rozwoju i poszerzenia horyzontów uczniów.
Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, pan Piotr Kucia, Starszy Inspektor Wydziału Edukacji i Sportu, pan Marcin Mędrek, pani Anna Gołębiowska z Sekcji Rozliczania Środków Zewnętrznych z Centrum Usług Wspólnych w Bielsku-Białej, dyrektor szkoły, pani Jolanta Wikło, wicedyrektorzy, pani Agnieszka Hyrlik i pan Damian Wydra, wicedyrektor administracyjny, pani Sylwia Szafran, przewodnicząca Zespołu Nauczycieli Języków Obcych oraz nauczyciele z ZSGiH. Specjalnie na tę okazję przybyli do nas również przedstawiciele szkoły partnerskiej, dyrektor Lycée Christian Bourquin w Argelès-sur-Mer we Francji, pan Florent Martin, koordynator projektu ze strony francuskiej, pan Gerard Julia i nauczyciel przedmiotów zawodowych, pan Daniela Granié.
Koordynator projektu Czekoladlove z miłości do czekolady uczymy się we Francji, pani Anna Nawrocka-Kaniewska przybliżyła założenia, cele i realizację projektu oraz krótko zrelacjonowała przebieg mobilności w Lycée Christian Bourquin w Argelès-sur-Mer we Francji. Uczestniczki projektu, Paulina Wajdzik i Agnieszka Kuczera przedstawiły swoje wrażenia z podróży i pobytu. Wypowiedziom towarzyszyła prezentacja zdjęć i książki „Gastronom w czekoladzie. Minikompendium czekolady”.
Następnie członkowie grupy projektowej, pani Beata Pieńkowska i pani Marcelina Kempys przedstawiły sprawozdanie z praktyk w Maladze w ramach projektu Gotowanie kluczem do sukcesu - szkolimy się w Hiszpanii. Uczestnicy projektu, Martyna Blycharz i Kacper Sabela w żartobliwy sposób opowiedzieli, jak przebiegały hiszpańskie praktyki, czego się nauczyli, jakie zdobyli umiejętności, doświadczenia i kontakty. Podczas wystąpień zaprezentowano piękne zdjęcia ze słonecznej Hiszpanii.
Koordynator projektu Mobilny i kreatywny nauczyciel to gwarancja rozwoju i poszerzenia horyzontów uczniów, pan wicedyrektor Damian Wydra krótko opisał zagraniczne mobilności nauczycieli ZSGiH i przestawił korzyści płynące z wszystkich zrealizowanych projektów.
Na zakończenie Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, pan Piotr Kucia i pani dyrektor Jolanta Wikło wręczyli uczniom certyfikaty potwierdzające udział w projekcie Czekoladlove z miłości do czekolady uczymy się we Francji. Natomiast dyplomy dla uczestników projektu przygotowane przez międzynarodową sekcję z Lycée Christian Bourquin wręczył dyrektor Florent Martin.
Pani dyrektor Jolanta Wikło podziękowała nauczycielom i uczniom za inicjatywę, sprawną realizację projektu i konkretne efekty końcowe, a także godne reprezentowanie szkoły, miasta i kraju za granicą. Pani dyrektor podkreśliła, że jest dumna z tak zaangażowanych pracowników i uczniów.
Po części oficjalnej goście mogli spróbować francuskich wyrobów cukierniczych, przygotowanych przez uczniów pod okiem członka zespołu projektowego: nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych, pani Małgorzaty Kłopotowskiej i francuskiego cukiernika, pana Daniel Granié. Na pięknie udekorowanych stołach ułożono patery ze smakowitymi wyrobami czekoladowymi: sernikiem-truflą czekoladową, tartaletkami czekoladowymi z czarna porzeczką i białą czekoladą, kruchymi tartaletkami z malinami i czekoladą, Royal chocolat z czekoladą, malinami i migdałami, Cake gourmand chocolat z gorzką czekoladą, migdałami i karmelem, kawowymi pralinami, Choux chantilly (ptysie ze śmietanką i białą czekoladą). Obsługą gości i baru zajmował się nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, pan Piotr Borecki wraz z uczniami.
Na zakończenie spotkania koordynatorzy projektów w imieniu swoim i uczniów podziękowali dyrekcji szkoły za wsparcie i motywację, uczestnikom projektu za ciężką pracę i niepowtarzalną atmosferę.
Zespoły projektowe dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w projekt za pomoc, życzliwość i cudowną współpracę. Szczególne podziękowania złożono nauczycielowi języka polskiego, Ewelinie Kaps za oprawę graficzną projektu.
Cieszymy się z sukcesów naszego Gastronoma i mamy nadzieję na kontynuację działań projektowych.