"Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego."
(TONY GASKINS)
1 czerwca 2025 roku ruszył kolejny projekt praktyk zawodowych:
„Hiszpańskie smaki w Gastronomie”
w ramach Akcji 1. Mobilność osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia
i szkolenia zawodowego - projekty akredytowane (KA121-VET)
Wniosek numer: 2025-1-PL01-KA121-VET-000308777
Numer Akredytacji: 2020-1-PL01-KA120-VET-000095582
Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 58 480 EURO
Śledź informacje o bieżących wydarzeniach na naszym profilu
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064669093457
Młodzież odbędzie trzytygodniowe praktyki zawodowe w języku angielskim i hiszpańskim w zakładach gastronomicznych. Podczas praktyk zorganizowane zostaną spotkania z mistrzami zawodu, osobowościami z regionu praktyk oraz wycieczki kulturowo-krajoznawcze.
Przed wyjazdem na praktyki młodzież przygotowuje się do mobilności, między innymi szkoli swój angielski korzystając z platformy językowej programu Erasmus plus o nazwie OLS-Online Linguistic Support, uczy podstaw języka hiszpańskiego, uczestniczy w przygotowaniu kulturowym oraz psychologicznym. Uczestnicy poddani zostaną diagnozie początkowej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Diagnoza ta pozwoli dobrać miejsca praktyk do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestnika. Po powrocie młodzież zostanie poddana diagnozie końcowej, która pozwoli ocenić czy udało się osiągnąć zamierzone cele.
Beneficjentami Projektu „Hiszpańskie smaki w gastronomie” są uczniowie z klasy technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Na praktykę wyjedzie 18 uczniów.
Cele projektu:
1. Rozwinięcie zawodowych umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej uczniów biorących udział w projekcie.
2. Poznanie oryginalnych surowców kuchni różnych narodów i praca na profesjonalnym gastronomicznym sprzęcie oraz zapoznanie się z organizacją pracy za granicą.
3. Wyrobienie umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu; radzenie sobie ze stresem.
4. Ułatwienie w przyszłości mobilności na rynku pracy.
5. Udoskonalenie biegłego posługiwania się językiem obcym przez uczniów i nauczycieli, z uwzględnieniem języka zawodowego podczas pracy zawodowej i w życiu codziennym.
6. Wyrównanie szans społecznych i zapobieganie wykluczenia społecznego beneficjentów projektu.
7. Zniesienie barier transgranicznych, ułatwienie nawiązywania kontaktów, otwarcie się na inne osoby i wielokulturowość.
8. Zwiększenie konkurencyjności naszej szkoły w regionie.
9. Zwiększenie doświadczenia w dobrym zarządzaniu projektami unijnymi.
10. Propagowanie i podjęcie działań mających na celu równość płci.
Przed rozpoczęciem prac nad projektem zidentyfikowano potrzeby szkoły i uczniów i na tej podstawie wyznaczono cele projektu. Przygotowano program praktyk oraz harmonogram realizacji założonych celów (organizacja wysyłająca). Uzgodniono i podpisano z Organizacją wspierającą "Porozumienie o programie zajęć edukacyjnych w ramach mobilności programu Erasmus+", który został podpisany także przez beneficjenta. Organizacja wspierająca, na podstawie CV uczestnika i porozumienia, programu praktyk dobrała indywidualnie miejsca praktyk, które gwarantowały realizację zamierzonych celów. Strony uzgodniły, że podczas mobilności edukacyjnej powinny zostać osiągnięte następujące efekty uczenia się:
umiejętność przygotowania potraw i napojów kuchni portugalskiej,
- poszerzenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego z uwzględnieniem języka zawodowego oraz opanowanie w stopniu podstawowym języka hiszpańskiego,
- udoskonalenie posługiwania się językiem obcym przez uczniów i nauczycieli podczas pracy zawodowej i w życiu codziennym,
- wiedza teoretyczna z zakresu kuchni hiszpańskiej z uwzględnieniem kultury, tradycji i zwyczajów,
- kompetencje międzykulturowe, zniesienie barier transgranicznych, ułatwienie mobilności na rynku pracy, ułatwienie nawiązywania kontaktów oraz otwarcie się na inne osoby i wielokulturowość,
- wyrównanie szans społecznych i zapobieganie wykluczenia społecznego, wyrobienie umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu, radzenie sobie ze stresem.bony
To nasz kolejny projekt, w którym współpracujemy z jednym z oddziałów ETN. Organizacją wspierającą projektu jest Tribeka, które promuje, organizuje i zarządza zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz programami edukacyjnymi. Głównym zadaniem organizacji jest dostarczenie zawodowego doświadczenia umożliwiającego rozwój umiejętności zawodowych i personalnych uczestników programów. Głównym miastem, w którym będą się odbywać praktyki jest Malaga. Tribeka posiada wieloletnie doświadczenie w organizowaniu praktyk oraz staży, realizowanych w ramach programu Erasmus plus.
Ważne dokumenty do pobrania:
Regulamin stażu zagranicznego realizowanego w ramach projektu