POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Pielęgnowanie pięknych zwyczajów bożonarodzeniowych pomaga w radosnym i dobrym przeżywaniu świąt.
WIECZERZA WIGILIJNA inauguruje świąteczny czas. Słowo „wigilia” pochodzi z łaciny i znaczy „nie spać”, „czuwać w nocy”. Uroczystą kolację rozpoczynamy po pojawieniu się na niebie PIERWSZEJ GWIAZDY. Jest to nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do Betlejem.
WSPÓLNA MODLITWA I ŁAMANIE SIĘ OPŁATKIEM to moment zjednoczenia rodziny i gest dobrej woli oraz zażegnania ewentualnych sporów i niesnasek.
Na świątecznym stole stawiamy DODATKOWE NAKRYCIE dla niezapowiedzianego gościa. Jest to także wyraz pamięci o bliskich, którzy przebywają za granicą lub odeszli. Pod biały obrus wkładamy SIANKO, co symbolizuje narodzenie Jezusa w ubogiej stajni. ŚWIECA WIGILIJNA nie jest tylko nastrojową dekoracją, ale znakiem Chrystusa – Światłością świata. DWANAŚCIE POTRAW ma nam zapewnić dobrostan i pomyślność przez cały rok. W poszczególnych regionach Polski dania wigilijne różnią się, ale zwyczajowo na stole powinny się znaleźć ryby i wszystkie płody ziemi (warzywa, owoce, ziarna i grzyby) oraz mak i bakalie jako symbole dobrobytu. Potrawy wigilijne powinny być postne. Najpopularniejsze dania to: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, zupa rybna, sałatka jarzynowa, sałatka ziemniaczana, karp pod różnymi postaciami, groch z kapustą i grzybami, pierogi, kutia, kompot z suszonych owoców, makówki, piernik i wiele innych specjałów.
Strojenie CHOINKI nie jest polską, wielowiekową tradycją, ale już na stałe wpisało się w nasze zwyczaje.
W wielu rodzinach kultywuje się KOLĘDOWANIE oraz wspólne wyjście na PASTERKĘ, tj. nocną mszę Narodzenia Pańskiego.