1 czerwca 2024 roku ruszył kolejny projekt praktyk zawodowych, tym razem są to:
„Portugalskie smaki w Gastronomie”
w ramach Akcji 1. Mobilność osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia
i szkolenia zawodowego - projekty akredytowane (KA121-VET) – konkurs 2024
Wniosek numer: 2024-1-PL01-KA121-VET-000201071
Młodzież odbędzie trzytygodniowe praktyki zawodowe w języku angielskim i portugalskim w zakładach gastronomicznych. Podczas praktyk zorganizowane zostaną spotkania z mistrzami zawodu, osobowościami z regionu praktyk oraz wycieczki kulturowo-krajoznawcze.
Przed wyjazdem na praktyki młodzież przygotowuje się do mobilności, między innymi szkoli swój angielski korzystając z platformy językowej programu Erasmus plus o nazwie OLS-Online Linguistic Support, uczy podstaw języka portugalskiego, uczestniczy w przygotowaniu kulturowym oraz psychologicznym. Uczestnicy poddani zostaną diagnozie początkowej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Diagnoza ta pozwoli dobrać miejsca praktyk do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczestnika. Po powrocie młodzież zostanie poddana diagnozie końcowej, która pozwoli ocenić czy udało się osiągnąć zamierzone cele.
Beneficjentami Projektu „Portugalskie smaki w gastronomie” są uczniowie z klasy technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Na praktykę wyjedzie 18 uczniów.
- Rozwinięcie zawodowych umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej uczniów biorących udział w projekcie.
- Poznanie oryginalnych surowców kuchni różnych narodów i praca na profesjonalnym gastronomicznym sprzęcie oraz zapoznanie się z organizacją pracy za granicą.
- Wyrobienie umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu; radzenie sobie ze stresem.
- Ułatwienie w przyszłości mobilności na rynku pracy.
- Udoskonalenie biegłego posługiwania się językiem obcym przez uczniów i nauczycieli, z uwzględnieniem języka zawodowego podczas pracy zawodowej i w życiu codziennym.
- Wyrównanie szans społecznych i zapobieganie wykluczenia społecznego beneficjentów projektu.
- Zniesienie barier transgranicznych, ułatwienie nawiązywania kontaktów, otwarcie się na inne osoby i wielokulturowość.
- Zwiększenie konkurencyjności naszej szkoły w regionie.
- Zwiększenie doświadczenia w dobrym zarządzaniu projektami unijnymi.
- Propagowanie i podjęcie działań mających na celu równość płci.
Przed rozpoczęciem prac nad projektem zidentyfikowano potrzeby szkoły i uczniów i na tej podstawie wyznaczono cele projektu. Przygotowano program praktyk oraz harmonogram realizacji założonych celów (organizacja wysyłająca). Uzgodniono i podpisano z Partnerem "Porozumienie o programie zajęć edukacyjnych w ramach mobilności programu Erasmus+", który został podpisany także przez beneficjenta. Partner, na podstawie CV uczestnika i porozumienia, programu praktyk dobrał indywidualnie miejsca praktyk, które gwarantowały realizację zamierzonych celów. Strony uzgodniły, że podczas mobilności edukacyjnej powinny zostać osiągnięte następujące efekty uczenia się:
- umiejętność przygotowania potraw i napojów kuchni portugalskiej,
- poszerzenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego z uwzględnieniem języka zawodowego oraz opanowanie w stopniu podstawowym języka portugalskiego,
- udoskonalenie posługiwania się językiem obcym przez uczniów i nauczycieli podczas pracy zawodowej i w życiu codziennym,
- wiedza teoretyczna z zakresu kuchni portugalskiej z uwzględnieniem kultury, tradycji i zwyczajów,
- kompetencje międzykulturowe, zniesienie barier transgranicznych, ułatwienie mobilności na rynku pracy, ułatwienie nawiązywania kontaktów oraz otwarcie się na inne osoby i wielokulturowość,
- wyrównanie szans społecznych i zapobieganie wykluczenia społecznego, wyrobienie umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu, radzenie sobie ze stresem.
Partnerem projektu jest organizacja Pessoa Academy, które promuje, organizuje i zarządza zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz programami edukacyjnymi. Głównym zadaniem organizacji jest dostarczenie zawodowego doświadczenia umożliwiającego rozwój umiejętności zawodowych i personalnych uczestników programów. Głównym miastem, w którym będą się odbywać praktyki jest Setubal położone niedaleko Lizbony.
Pessoa Academy posiada wieloletnie doświadczenie w organizowaniu praktyk oraz staży, realizowanych w ramach programu Erasmus plus. Pessoa Academy jest jednym z 6-ciu oddziałów europejskiej organizacji edukacyjnej ENT. ENT- Education and Traning Network- została nagrodzona w latach 2016, 2017, 2018 i 2019 prestiżową nagrodą Star Awards dla najlepszego europejskiego organizatora praktyk zawodowych. To nasz kolejny projekt, w którym współpracujemy z jednym z oddziałów ETN.